W sprawie Ziobry komisja daje zły przykład

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj

Komisja śledcza ds. Pegasusa daje zły przykład uczniom. Posłowie popełniają bowiem fatalne błędy językowe, gdy mówią o Zbigniewie Ziobrze. Najczęściej nie odmieniają nazwiska byłego ministra sprawiedliwości. Gdy w szkole uczę poprawnej odmiany, dzieci robią wielkie oczy. Przecież w telewizji słyszeli inaczej.

Zanim media przestaną się interesować Ziobrą, mamy ostatnią szansę, aby nauczyć się odmiany przez przypadki nazwiska tego typu (rodzaju męskiego z końcówką -o). Dawid Podsiadło powiedział, że poprawnej odmiany swojego nazwiska nauczył się dopiero wtedy, gdy stał się sławny. Nauczył się od dziennikarzy. Nauczyciele musieli zwracać się do niego tylko po imieniu.

A zatem:

Kto idzie? Zbigniew Ziobro (mianownik).

Kogo nie ma na posiedzeniu komisji? Zbigniewa Ziobry (dopełniacz).

Komu patrzę na ręce? Zbigniewowi Ziobrze (celownik).

Kogo widzę? Zbigniewa Ziobrę (biernik).

Z kim mam problem? Ze Zbigniewem Ziobrą (narzędnik).

O kim myślę? O Zbigniewie Ziobrze (miejscownik)

Zbigniewie Ziobro! (wołacz)

Piszemy o tym, co ważne i ciekawe

Zgryz z gryzoniem

Szczury wróciły do największych miast świata. Służy im fatalne zarządzanie, ocieplenie klimatu i postępująca betonoza. Wstręt do nich uzasadnia skalę zadawanego im okrucieństwa.

Jędrzej Winiecki

Ze Zbigniewem Ziobrą posłowie mają do czynienia nie od dziś, zatem powinni wreszcie nauczyć się odmieniać jego nazwisko. Dzieci biorą z was zły przykład.

Info o Ziobrze tutaj (odmiana bez zarzutu).

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj