Plątokąty

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj

Zadania, w których głównym motywem są sumy i sumowanie, sprowadzają się często do układu k prostych równań z n niewiadomymi, gdzie n > k (zwykle znacznie większe), a rozwiązań należy szukać wśród liczb całkowitych. Szkielet łamigłówki stanowią więc mało rozrywkowe i niezbyt zachęcające równania diofantyczne, natomiast tym, co ją uatrakcyjnia, jest zwykle „opakowanie”. Z drugiej jednak strony możliwość sprowadzenia zadania do układu równań nie musi oznaczać, że taki zabieg jest konieczny, aby je rozwiązać. Z reguły należy więc szukać sposobu lub punktu zaczepienia, pozwalającego ominąć żmudne próby rachunkowe, które nie bardzo pasują do łamigłówek. Nietrudno o to w prezentowanych poprzednio krzewach liczbowych i kapsułkach. Możliwe jest także w przypadku plątokątów, które spopularyzowali przed 13 laty Holendrzy, umieszczając je w programie mistrzostw świata.

 

Każdemu prostokątowi przyporządkowana jest inna z liczb od 1 do 9. Liczby na rysunku oznaczają sumy wartości wszystkich prostokątów nakładających się na siebie w miejscu, gdzie umieszczona jest dana liczba. Jaka jest wartość każdego prostokąta?

Kilka lat później na turnieju w USA pojawiły się nieco inne plątokąty. Tak jak poprzednie, są również w pewnym stopniu testem spostrzegawczości, czyli warto poszukać miejsca, od którego najlepiej zacząć je rozgryzać.

Piszemy o tym, co ważne i ciekawe

Żałoba w kabarecie

Dotąd rozśmieszała Polskę, teraz ją zasmuciła. Joanna Kołaczkowska była jasnym punktem sceny kabaretowej bazującej na inteligentnym humorze. Ta era już powoli zmierzcha.

Aleksandra Żelazińska

 

Do kółek należy wpisać dziewięć różnych liczb – od 1 do 9. Suma liczb w każdym prostokącie powinna być jednakowa.

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj
Reklama