Lojalność dyrekcji

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj

Wracam jeszcze do sprawy anglistki, którą sąd zobowiązał do lojalności wobec dyrekcji szkoły (zob. tekst „Jak rozmawiać z dyrektorem”). Nauczyciel – argumentował sędzia – musi bezwarunkowo podporządkowywać się poleceniom szefa, gdyż inaczej zakłócałby swoim postępowaniem proces nauczania. Zastanawiam się, czy działa to w drugą stronę. To znaczy, czy dyrektor, ze względu na porządek procesu nauczania, ma obowiązek trzymać stronę swojego nauczyciela, czy też w ewentualnym konflikcie może skumać się z rodzicami i działać przeciwko swojemu pracownikowi.

Nieraz dyrektor jest rozdarty i nie wie, co robić, gdy rodzice skarżą na nauczyciela. Być może prawo pracy nakazuje dyrektorowi w takim wypadku bezwzględnie opowiedzieć się po stronie pracownika, bo przecież inne zachowanie niekorzystnie wpływa na proces nauczania.

Piszemy o tym, co ważne i ciekawe

Diabeł i raj Katarzyny Gärtner

83-letnia dziś Katarzyna Gärtner, słynna kompozytorka „Małgośki” i wielu innych przebojów, tuła się po domach przyjaciół i stara odzyskać dom, studio oraz swój dorobek artystyczny.

Violetta Krasnowska

Problem wcale nie jest błahy. Średnio co roku poważniejsze skargi wpływają na ok. 10 procent kadry. W mojej szkole podobno rodzice skarżą na 3-4 nauczycieli (co roku na innych). Raz pada na tego, innym razem na innego belfra, ale nie zdarzyło się, aby przez 10 miesięcy nie powstał konflikt na linii nauczyciele-rodzice. I co wtedy powinien zrobić dyrektor? Czy, zdaniem sądu, powinien być lojalny wobec swoich nauczycieli?

Gdy nauczyciele mają pewność, że dyrektor – przynajmniej do czasu wyjaśnienia sprawy – stanie murem za nimi, wtedy nawet największy konflikt nie zakłóci procesu nauczania. Natomiast gdy nauczyciele nie są pewni postawy swojego przełożonego, proces nauczania szybko ulega rozwaleniu. Jeśli bowiem szef wpada w panikę z powodu pierwszej lepszej skargi rodzica, to co mają zrobić nauczyciele. Też wpadają w panikę, bo przecież nie wiedzą, jak to się skończy. A zatem wydaje mi się, że lojalności trzeba wymagać od obydwu stron, tzn. tak samo od nauczycieli, jak i od dyrekcji.

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj