Katalonia pełna namiętności

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj

Za namową wnuka (czytał tę książkę w języku oryginału, co wzmaga zachwyt talentem autora) sięgnąłem po powieść katalońskiego pisarza. Jaume Cabre uznawany jest za najwybitniejszego literata swego kraju. A „Głosy Pamano” to – także moim zdaniem – wielka literatura.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Krytycy przyrównują ją do symfonii rozpisanej na wiele instrumentów. Jest to historia powikłanej i tragicznej miłości, a jej bohaterami są mieszkańcy zapomnianych przez Boga i ludzi górskich miasteczek i wsi, partyzanci i politycy – w tym bezwzględni karierowicze, faszyści i komuniści, przemytnicy i zwykli mordercy, a nawet święci o wątpliwych zasługach.

To powieść o potędze zła i o cenie, którą dociekliwa bohaterka musi zapłacić za dochodzenie do prawdy.

Piszemy o tym, co ważne i ciekawe

Teraz wrze na Wydziale Psychologii UW. „Ludzie w końcu odważyli się mówić”. Będzie efekt domina?

Po zwolnieniu dyscyplinarnym dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych prof. Daniela Przastka wrze na Wydziale Psychologii. Wszystko wylało się w ostatnich dniach.

Katarzyna Kaczorowska

Po zakończeniu lektury chciałoby się ponownie odwiedzić Katalonię, by zobaczyć jej prawdziwe oblicze. Ta kraina nie jest bowiem tylko miejscem uwielbianym przez turystów z całego świata. To miejsce, w którym żyją ludzie pełni pasji i namiętności, ludzie, z którymi chciałoby się zaprzyjaźnić, uważając jednocześnie, by im się nie narazić, bo zemsta jest w tym kraju uczuciem silniejszym ponad wszystkie inne.

Żal tylko, że w tej powieści na siedmiuset niemal stronach nie znalazło się miejsce na temat kuchni i stołu. A Katalonia przecież jest krajem płynącym winem i pachnącym daniami, jakich nie znajdzie się w żadnym innym miejscu na Ziemi.

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj