Czempiomaty

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj

Aby uczestniczyć w eliminacjach do dwu Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych – najpierw VII Polski, a potem XXIII Międzynarodowych Francji – wystarczy dysponować czasem, ochotą oraz pewną kwotą (wpisowe od 20 do 50 zł). O zamiłowaniu do główkowania nie wspominam, bo to oczywiste. Nazwa imprezy brzmi elegancko, ale jest nieco zmyłkowa, więc na wszelki wypadek wyjaśniam, że nie chodzi o granie, tylko o rozwiązywanie zadań zaliczanych do tzw. matematyki rekreacyjnej. Do udziału zapraszają jak co roku od 17 lat: Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej oraz Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Merytorycznie nad całością czuwa Francuska Federacja Gier Matematycznych. Podział na kategorie umożliwia start każdemu od lat 9 do 99.
Eliminacje są korespondencyjne i trwają do 15 grudnia; wiosną przyszłego roku odbędą się półfinały i finał krajowy, a latem najlepsi pojadą na międzynarodowy finał do Paryża. Szczegóły organizacyjne i zadania eliminacyjne znajdują się na stronie Wydziału PPT.

Kupić nie kupić, czyli startować nie startować, obejrzeć i porozwiązywać zadania można i warto. Wydaje się, że w tym roku Francuzi dla zachęty zaserwowali zestaw wstępny łatwiejszy niż w latach poprzednich. Na miękko rozwiązałem ostatnie zadanie (Kule armatnie w Monako), czyli z założenia najtrudniejsze – miałbym mały zgryz, gdyby tekst oderwać od rzeczywistości, pomijając w nim słowo „kilku”.  Większość zadań ma charakter zabaw liczbowych, a niektóre są dość żmudne i w związku z tym, niestety, wiodą na pokuszenie, aby skorzystać z gotowych programów rozwiązujących dostępnych w Internecie. Inne, nawet te z środka stawki (np. Kleksy), zbliżają się niebezpiecznie stopniem trudności do konkursów audiotele. Najbardziej spodobała mi się Figura-zgadywanka – też prosta, ale oryginalna i trochę zabawna.

 GMiL_1.JPG

Łącząc kreskami punkty kratowe, należy narysować figurę C, która ma taki sam obwód, jak figura A i takie samo pole, jak figura B. Wystarczy podać jedno rozwiązanie.

„Punkty kratowe” brzmi groźnie, ale wiadomo o co chodzi. Napisałbym łagodniej – „węzły siatki”, zwłaszcza że nie ma mowy o układzie kartezjańskim. Zacytowałem to zadanie dla zachęty – rozwiązań proszę oczywiście nie nadsyłać w komentarzach. Natomiast mile widziane będą rozwiązania poniższego zadania, które pochodzi z finału pierwszego, jeszcze nie międzynarodowego Championnat 1987 De France des jeux mathematiques et logiques.

Magiczna piramida

GMiL_2.jpg 

Piszemy o tym, co ważne i ciekawe

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight

Do każdego pola należy wpisać inną liczbę całkowitą dodatnią taką, aby liczby w każdym rzędzie poziomym ustawione były w kolejności od najmniejszej do największej, ich suma była zawsze jednakowa, równa liczbie na szczycie, a ponadto – najmniejsza z możliwych. Minimalna powinna być także suma liczb w pięciu skrajnych najciemniejszych polach.

Ciekawostką jest fakt, że autorzy tego zadania przeoczyli pewien drobiazg, który ujawniony został dopiero na finale przez rozwiązujących. O jaki drobiazg chodzi – to dodatkowa zagadka.

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj
Reklama