Ile butelek zgnietli maturzyści? A ile nauczyciele?
Uczniowie byli szkoleni z procedur maturalnych. Nie powiedziano im jednak, co powinni zrobić z plastikowymi butelkami po wodzie. Robili więc, co chcieli. Przeważnie zgniatali i wyrzucali do kosza. Panie sprzątające były wściekłe.
Do matury w mojej szkole przystąpiło prawie 200 osób. Każda zdawała trzy egzaminy obowiązkowe pisemne i dwa ustne, co daje ok. 1 tys. butelek (5×200). Do tego należy doliczyć egzaminy z przedmiotów dodatkowych: średnio 3 na ucznia (600 butelek). Łącznie podczas matury zużyto w mojej szkole ok. 1600 butelek, co daje 800 zł (wszystkie miały kaucję). Niestety większość została zgnieciona.
Nauczyciele pracujący przy egzaminach też otrzymywali wodę w butelkach. Odruchowo chciałem swoją zgnieść, jednak wyrwała mi ją z rąk pani woźna. Niektóre zostały zatem uratowane, inne dało się wyprostować. Jednak te najmocniej pogniecione poszły na straty. Przygotowania do przyszłorocznej matury trzeba zacząć od butelek. Drugi raz takiego błędu nie możemy popełnić.
Komentarze
@Gospodarz
No tak – wynalazki Hennig-Klęski (była już szymonitka!)i jej wicki z Zielonych są naprawdę fantastyczne 😉
„Nie powiedziano im jednak, co powinni zrobić z plastikowymi butelkami po wodzie.”
Pewnie nie chodzą do supermarketów. Znowu ministerstwo zapomniało o jakimś „szkoleniu”?
„Odruchowo chciałem swoją zgnieść, jednak wyrwała mi ją z rąk pani woźna”
Myślę, że powinniście się z „panią woźną” zamienić posadami.
Nalać wody, powinny się przyzwoicie wyprostować.
Następnym razem zakazać wnoszenia wody w butelkach plastikowych i aluminiowych (że to niby niezdrowe) – tylko szkła zgnieść się nie da!
nie sądziłem, że będę czytać wpisy analfabetów! patrz: belferxxx
Plastykowe butelki do wody robi się z PET (polietylenu) natomiast nakrętki do nich z PP ( polipropylenu) .
Różnią się one temperaturą topnienia o ok. 100°C zatem konieczne jest posortowania i poddaniu ODRĘBNEMU recyklingowi.
Same butelki można było a wręcz zalecano zgnieść – zajmowały znacznie mniej miejsca w workach na odpady segregowane.
I wszystko funkcjonuje poprawnie.
Znalazł się jednak ktoś ( xxxxx ! ) co wymyślił kaucję za butelki plastykowe.
Za 100 butelek tj. ok. 4 kg PET + 0, 3 kg PP w skupie surowców wtórnych dostanie się łącznie maksymalnie 5-6 zł lub 1,5 zł ( jeśli na butelce pozostaną nadruki lub naklejki).
Mamy poświęcić kilka godzin pracy by odzyskać te parę złotych ???
@PR
Butelki szklane po umyciu i odkażeniu można powtórnie wykorzystać . Jeśli jest to nieopłacalne bo nowa jest tańsza niż koszt czyszczenia można je wykorzystać jako surowiec do produkcji nowych – tak jak złom w hutach stali ale trzeba dokonać segregacji na bezbarwne i kolorowe.
@DRAGAN vel Krabeq vel ….
Dragan to takie ładne serbskie imię, a ty je kalasz wytworami swojego „mózgu” w zaniku … 😉