Kto nie został dopuszczony do matury?
Nie wszyscy uczniowie klas maturalnych będą mieli prawo przystąpić po długim weekendzie majowym do egzaminu dojrzałości. Niektórzy do matury nie zostali dopuszczeni.
Warunkiem dopuszczenia jest ukończenie szkoły średniej (liceum, technikum, szkoły branżowej II stopnia). Kto nie został klasyfikowany, np. z powodu licznych nieobecności, i nie zdążył na czas zdać egzaminu klasyfikacyjnego, ten w tym roku do matury nie podejdzie. Nie ma tej możliwości także uczeń, który na koniec roku otrzymał jedynkę z przedmiotu obowiązkowego (z religii czy etyki można). Warunkiem dopuszczenia jest uzyskanie tytułu absolwenta.
Wszelkie inne formy niedopuszczenia ucznia do matury są niezgodne z prawem. Jeżeli ktoś obiecał nauczycielowi, że w zamian za ocenę pozytywną nie podejdzie do egzaminów (dał słowo honoru), to taka obietnica jest nieważna. Zatem każdy, kto 24 kwietnia otrzyma świadectwo ukończenia szkoły średniej, ma pełne prawo przystąpić do matury. Oczywiście pod warunkiem, że zadeklarował taką chęć. Egzamin ten nie jest obowiązkowy, więc jak ktoś nie chce, to nie musi.
Komentarze
@Gospodarz
Wbrew mitom pani Pezdy z Newsweeka niedopuszczeni do matury to w liceach statystycznie margines marginesów i naprawdę trzeba się baaardzo STARAĆ żeby nie zostać dopuszczonym … 😉
Czasami zadaję pytania Gospodarzowi, które zawsze pozostają bez odpowiedzi, ale znowu nie mogę się powstrzymać. Jaki jest sens następującego zdania:
„Jeżeli ktoś obiecał nauczycielowi, że w zamian za ocenę pozytywną nie podejdzie do egzaminów (dał słowo honoru), to taka obietnica jest nieważna. „?
Czy takie zdarzenie miało miejsce? Nauczyciel wystawił niesprawiedliwą ocenę, łamiąc etykę zawodu? Uczeń przystąpi do matury, łamiąc słowo honoru? Czy stwierdzenie, że w świetle prawa „obietnica jest nieważna”, ma usprawiedliwiać ucznia? Nauczyciela? To jest zresztą ciekawy temat na esej z etyki. Czy namawiając do złego i powołując się na własny honor mamy obowiązek dotrzymać obietnicy? Czy nawołując do złego czynu i wykazując tym samym brak honoru, de facto unieważniamy obietnicę , która eo ipso nie zostaje złamana?
Prof. Śliwerski o polskim udziale w badaniach TALLIS za NASZE … 🙁
https://sliwerski-pedagog.blogspot.com/2026/04/o-rzekomych-zaletach-badan-talis-tks.html
@Róża, Gospodarz
MEN „dobry” kosztem samorządu – o REALIACH małych szkół z kilkuosobowymi klasami, gdzie na 2 uczniów wypada 1 nauczyciel 😉
https://wyborcza.pl/7,75398,32732951,male-szkoly.html
@Stary Profesor
Panie Profesorze a kiedy oceny nie były niesprawiedliwe?
Moje oceny z różnych przedmiotów były naciągane w szkole przez nauczycieli. Np. ocena z muzyki, bo byłam dobra z matematyki. Na studiach również. Na całkiem poważnych studiach byli całkiem poważni profesorowie z poważnym dorobkiem, którzy podciągali oceny dziewczynom, które były nienauczone, więc nadrabiały urokiem.
Poza tym w czasach egzaminów wstępnych na studia, im poważniejsze studia, tym większy nepotyzm był przy rekrutacji. Nie wiem czy pisano wówczas na ten temat eseje z etyki.
@Róża
Szwindle w skali masowej przy rekrutacji to strzał do własnej bramki – potem by się trzeba było męczyć LATAMI z przyjętymi tą metodą „mądrymi inaczej”!!! Oczywiście incydentalnie(!) takie rzeczy MOGŁY się zdarzać, podobnie jak niezależny sędzia złodziej, gwałciciel, morderca etc. To już częściej skorumpowany, ale on z posądnymi nie musi firm zakładać … 😉
BTW na czołowe uczelnie na świecie też jest komponent egzaminu wstępnego i … 😉
Gry wojenne w telewizji
Rosja atakuje Norwegię. NATO broni.
Czy obroniło, zapytał dziennikarz.
Do tego etapu nie doszliśmy odpowiedziała prof. Katarzyna Pisarska
Tusk ostrzega przed atakiem Rosji (na pasku w telewizorze). Czasami ma wątpliwości co do sojuszu z USA. Biorąc to pod uwagę sytuacja wydaje się być skomplikowana.
Po 1989 roku i zmianie głównego sojusznika Polska jest w ślepym zaułku.
Czy maturzyści o tym wiedzą?
@belferxxx
Oj jaki Pan jest uparty w naiwności. To jak tam – nie było żadnego nepotyzmu przy przyjęciach choćby na lekarski, prawo, aplikacje, specjalizacje itp.?
I oceny też zawsze sprawiedliwe w szkole i na studiach?
@Róża
Nepotyzm i inne zjawiska są WSZĘDZIE na świecie w jakiejś SKALI. I CO Z TEGO? Jakieś pomysły uszczęśliwienia całej ludzkości??? 😉 Ruch drogowy to nie nepotyzm. ZABIJA rocznie w PL TYSIĄCE, dziesiątki tysięcy ciężko rani! ZAKAZAĆ???? 😉 Albo taka GRAWITACJA – tyle ludzi ginie bo SPADA albo coś SPADA na nich- likwidujemy??? 😉
@belferxxx
Egzaminy zewnętrzne czyli matury, e8 przycięły nepotyzm w dużym stopniu. Egzaminy na aplikacje, rozwiązania wprowadzone przez Ziobro.
Oczywiście rozszalał się rynek korków pod matury, e8, ale nie ma już korków u nauczyciela akademickiego, który jest potem w komisji egzaminacyjnej na studia. P
@ Róża
A skąd Ty wiesz jak E8 czy zewnętrzna matura ( mające również LICZNE inne wady!) zmniejszyły nieuczciwe praktyki rekrutacyjne??? 😉 1. Poza wielkimi ośrodkami (i to tylko niektórymi w nich szkołami!!!) konkurencji do szkół średnich BRAK!!!
2. Podobnie na uczelniach – skoro „studiuje” grubo ponad 50% populacji. Wyjątkiem są medycyna, niektóre kierunki na niektórych (!) uczelniach technicznych oraz kilka modnych kierunków na niektórych (!) uniwersytetach !!! To raczej uczelnie dziś zabiegają żeby KTOŚ do nich przyszedł i nie zrezygnował… 😉
@belferxxx
Ale przecież nepotyzm dotyczy właśnie miejsc wartych zejścia na ścieżkę nepotyzmu.
I nieprawda, że brak konkurencji do liceów poza wielkimi ośrodkami. Każde województwo ma swoje konkursy kuratoryjne. Nie kilka największych ośrodków. I w każdym dzieci chcą tego laureata, żeby dostać się do tego najlepszego w swoim mieście.
I co Panu przeszkadza, że rekrutacja jest oparta o egzaminy zewnętrzne, konkursy i olimpiady?
Widział Pan na własne oczy ten dawny nepotyzm przy przyjmowaniu na poziom powyżej szkoły?
@belferxxx
Każde miasto, również średniej wielkości, ma swoje najlepsze liceum. I w każdym są jacyś uczniowie, którzy chcą np. dostać się do biol/chemu, bo modna jest medycyna. Do tego biol/chemu w tym najlepszym liceum jakie mają. I nie byłoby nepotyzmu? Jakie to dziecinne.
I te Pana argumenty, że tylko na wyjątkowe studia, a na resztę to nie byłoby nepotyzmu. No przecież to o te kierunki chodzi, o te medycyny, a nie filologię białoruską.
Do prywatnych szkół w rekrutacji zdarzają się rozmowy z rodzicami, nawet do liceów – fajne? Podoba się to Panu?
@Róża
Coś dla Ciebie – studenci rezygnują 😉
https://www.pulshr.pl/edukacja/miliony-mlodych-rezygnuja-ze-studiow-uczelnie-walcza-o-studentow,114443.html
@belferxxx
To ma świadczyć o tym, że nie byłoby nepotyzmu?
Na oblegane kierunki? Serio?
Korepetycji też pewnie nie ma. W końcu jest niż, szkół i uczelni za dużo. Uczniów i studentów za mało, kadr, które trzeba utrzymać za dużo, więc i korków nie ma.
Nie wiem do czego Pan zmierza. Jeszcze raz zapytam, nie zetknął się Pan z nepotyzmem?
@Róża
Ty naprawdę wierzysz, że nepotyzm zniknął po wprowadzaniu E8, egzaminu gimnazjalnego czy zewnętrznych matur??? 😉 Przecież rekrutacja kończy się 31 sierpnia, dyrektor LO może przyjąć od 1 września KOGO ZECHCE. Podobnie z uczelniami – zawsze się można PRZENIEŚĆ … 😉 Tak że cnotę edukacja straciła, a rubelka nie zarobiła … 😉
@belferxxx
Nie zniknął. Ale jest ograniczony. Są listy przyjętych tworzone przez system. Widać kto jest w pierwszym terminie i ten termin jest nie do obejścia. Zdarzyło się, że słyszałam np. czyja córka będzie przyjęta we wrześniu do LO, i była, ale to jest margines. A nie otwarte szeroko wrota do nepotyzmu.
W moich czasach były szeroko, włącznie z korepetycjami u wykładowców, dziekanów. Na szczeblu gdzie się zdaje państwowy egzamin zawodowy było jeszcze gorzej.
W jakim celu mielibyśmy do tego wracać?
Po co?
@Róża
A Ty myślisz, że ile osób przyjmowano po protekcji do liceów przed rokiem 2002? Przecież to też miało sens dla zainteresowanych tylko w niewielkich rozmiarach. Co więcej – były też kontrole i różne(!) instytucje się przyglądały … 😉
@Róża
Na OBLEGANE kierunki/uczelnie nie opłaca się MASOWO przyjmować BYLE KOGO bo PRZESTANĄ BYĆ OBLEGANE… 😉 A dyplom/papier można sobie dziś KUPIĆ w umiarkowanej cenie np. w SWGnG naszego PR bez takich problemów … 😉
@Róża
Popatrz – taka ministra Bar(a)bara niejaka Nowacka trafiła na PŁATNĄ uczelnię TATUSIA i tam po DWUNASTU LATACH od swojej(!) matury została inżynierem-informatykiem. Widzisz tu jakiś NEPOTYZM ??? 😉 Można? Można!… 😉
@belferxxx
Dla Pana zawsze znaczenie ma czy masowo.
Dla osób, które muszą przejść ścieżkę usłaną nepotyzmem, znaczenie ma to, że nie wiedzą na czym stoją, nie wiedzą ile osób (tak ILE – incydentalnie, średnio czy masowo) jest poukładanych, nie wiedzą czy rywalizują z rówieśnikiem czy jego ustawionym rodzicem.
Rekrutacja do prywatnych liceów polegająca na rozmowie z rodzicem – fajna czy jednak trochę brzydzi?
Bo mam znajomych, których dzieci niematematyczne właśnie tak zostały zrekrutowane.
Po co to komu w publicznych szkołach i uczelniach?
Zalety?
@belferxxx
A ten dyplom SWGnG
niech sobie kupują ci, których dzieci potrzebują nepotyzmu, żeby dostać się do szkoły i na studia oblegane.
Dzieciom niepotrzebującym nepotyzmu należy dać poczucie bezpieczeństwa, system elektroniczny, jawne listy w I terminie.
@Róża
1.Egzaminy E8 i, zwłaszcza, matury są zbyt TOPORNE jak na różnorodność placówek do których „prowadzą” – łączenie roli egzaminu kończącego de facto szkołę z egzaminem dobierającym kandydatów do DANEJ placówki z jej specyfiką to nie jest dobry pomysł … 😉
2.Częścią rekrutacji na NAJLEPSZE UCZELNIE ŚWIATA są różne formy przeprowadzanych przez nie EGZAMINÓW (w PL to uczelniom jest ZAKAZANE!). I te najlepsze uczelnie NADAL są najlepsze … 😉
3.Ponieważ E8 i matura to ogólnopaństwowe egzaminy, to je AUTOMATYCZNIE plącze w politykę. Nie mogą być za trudne bo się naród (i prywatne uczelnie!) buntuje i ma za złe. Funkcjonują w trybie kalendarza wyborczego – przed samymi wyborami (czy tuż po reformach!) są łatwiejsze – celował w tym przez swoje 10 lat – do odwołania latam 2024 – nominat jeszcze Kluzik-Drożdżówki niejaki Smolik.
4.Egzaminy dla całych roczników (a nie CHĘTNYCH) są DROGIE, więc robi się je BYLE JAK byle taniej. .. 🙁
5.Podstawy programowe są tworzone „pod egzamin”i sylabusy co psuje edukację 🙁
A jedynym „zyskiem” jest RZEKOMY brak nepotyzmu i korupcji … 😉
Starczy???
@Róża
Hasło AMENSTIA MATURALNA GIERTYCHA coś Ci mówi??? 😉