Numeracja oczko

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj

Jednego z zadań konkursowych zamieszczonych w majowym „Świecie Nauki” poprawnie nie rozwiązał nikt. W ogóle spośród 117 osób uczestniczących w konkursie tylko 14 podjęło wyzwanie, ale poległo, pomijając jeden z warunków. Szczerze mówiąc, nie dziwi mnie to, bo rzecz jest karkołomna, a w dodatku ubrana była w fabułkę nieco utrudniającą dotarcie do meritum (no a poza tym nagrodami w konkursach są umiarkowanie kuszące skarby z wyższej półki – książki).
Pominę „mięsko”, czyli wspomnianą fabułkę i bardzo krótko przedstawię „szkielet” zadania w nadziei, że ktoś z Państwa spróbuje twardy orzech rozgryźć.

Mamy prostokąt 5×4:

Jak ponumerować pola liczbami od 1 do 20 w taki sposób, aby różnica między liczbami w sąsiednich polach (także stykających się tylko rogami) nigdzie nie była mniejsza niż 4?
Można to zrobić na wiele sposobów, np. tak:

A teraz majowy orzech, który różni się od powyższej pestki tym, że różnica między sąsiednimi liczbami (przypominam: także sąsiadującymi przez róg) powinna być nie mniejsza niż 5. Ale nie tylko tym, bo wówczas rozwiązania by nie było. Zakres numerów jest tym razem większy – od 1 do 21. Oczywiście jedna z liczb zostanie przy numeracji pominięta.

Piszemy o tym, co ważne i ciekawe

Izrael kontra Iran. Wielka bitwa podrasowanych samolotów i rakiet. Który arsenał będzie lepszy?

Na Bliskim Wschodzie trwa pojedynek dwóch metod prowadzenia wojny na odległość: kampanii precyzyjnych ataków powietrznych i salw rakietowych pocisków balistycznych. Izrael ma dużo samolotów, ale Iran jeszcze więcej rakiet. Czyj arsenał zwycięży?

Marek Świerczyński, Polityka Insight

Formalnie sprawa jest prosta, a i merytorycznie nie wydaje się, aby stawiła duży opór. Pozory mylą. Będę bardzo mocno i bardzo mile zaskoczony, jeśli ktoś znajdzie rozwiązanie.

Komentarze z prawidłowymi rozwiązaniami uwalniane są wieczorem w przeddzień kolejnego wpisu. Wpisy pojawiają się co kilka dni.

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj
Reklama