Listy do nauczycieli

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej nauczyciele otrzymują wiele listów. Piszą wielcy tego świata i trochę mniejsi. Od tego, co piszą, może się zakręcić w głowie. Gdyby brać na poważnie całą tę korespondencję, człowiek gotów pomyśleć, że nauczyciel to wielki zawód, a belfer to jest ktoś.

Dzisiaj na Zamku Królewskim w Warszawie rozstrzygany był konkurs Nauczyciel Roku 2014. Przy okazji odczytano list minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej. Miło było usłyszeć, że nauczyciele to mentorzy, ludzie z pasją, którym należy się podziw i szacunek. W ogóle podczas uroczystej gali (zob. info) padło tyle ciepłych słów pod adresem nauczycieli, że będę się nimi grzał do Bożego Narodzenia, a potem się zobaczy.

W moim liceum na takie listy przeznacza się wielką ścianę, a i tak cała korespondencja się nie mieści. W tym roku warto zwrócić uwagę na list prezesa ZNP Sławomira Broniarza (list tutaj), w którym znalazły się życzenia, aby zawód nauczyciela cieszył się społecznym uznaniem i szacunkiem. Trochę to sprowadza na ziemię, przypomina bowiem, jak nauczyciele są traktowani obecnie.

Piszemy o tym, co ważne i ciekawe

Zniknięcie Anżeliki

Anżelika Mielnikawa, ważna białoruska opozycjonistka, obywatelka Polski, zaginęła. W lutym poleciała do Londynu. Tam ślad się urwał. Udało nam się ustalić, co stało się dalej.

Paweł Reszka, Timur Olevsky, Evgenia Tamarchenko

Ujął mnie list Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, dzięki któremu przypomniałem sobie, za co ludzie kochają nauczycieli, a mianowicie za bycie siłaczkami (list tutaj). Myślałem, że obraz siłaczki odszedł do lamusa, ale się myliłem. Rzecznik życzy nam, abyśmy z zapałem szli do pracy i nie zapominali o poświęceniu. Ten list także sprowadza na ziemię. Bardzo fajnie podziękował nauczycielom za trud Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik (list tutaj), krótko i rzeczowo.

14 października listów będzie więcej. Niestety, nie wszyscy potrafią pisać życzenia. Niektórzy przy okazji cudzego święta składają życzenia sobie, np. życzą nauczycielom, aby siedzieli cicho, pracę traktowali jako misję i nie oczekiwali za nią zbyt wiele. Niech sukcesy uczniów będą całą zapłatą, reszta jest milczeniem.

Udostępnij
Wyślij emailem
Drukuj